Chrupiące sajgonki z indykiem

Sajgonki w chrupiącej wersji to bardzo wygodny pomysł na obiad. Nafaszerować je można dosłownie wszystkim, smażenie zajmuje chwilkę, a do tego można je jeść z ulubionymi sosami.

Dzisiaj wersja z farszem z indyka, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście zamienili go na wołowinę, czy wieprzowinę. Składniki wystarczą wam na farsz na 15 dużych sajgonek.

Składniki

Farsz

  • 500g mielonego mięsa z indyka
  • 1 papryczka chili
  • 1 średnia marchewka
  • 1 mini kapustka pak choi lub 2 liście dużej
  • 3 ząbki czosnku
  • 1 mała cebulka
  • 1 łyżka tartego świeżego imbiru
  • 50g suchego makaronu ryżowego vermicelli
  • 15g suszonych grzybów mun

Sos

  • 4 łyżki sosu ostrygowego
  • 4 łyżki sosu sojowego
  • 2 czubate łyżeczki skrobii ziemniaczanej
  • 100 ml wody

Inne

  • papier ryżowy (opakowanie około 130g)

Przygotowania

Przygotowania

Marchewkę pokroić w julienne lub zetrzeć na tarce o grubych oczkach.

Czosnek posiekać lub przecisnąć przez praskę.

Papryczkę chili posiekać.

Imbir zetrzeć na drobnej tarce.

Grzyby mun zalać wrzątkiem i moczyć kilkanaście minut, aż naciągną wodę. Jeśli są w całości, to pokroić je w paski.

Cebulkę pokroić w drobną kosteczkę.

Makaron vermicelli namoczyć we wrzątku do zmięknięcia. Odsączyć, rozłożyć na płasko na talerzu na kilka minut, żeby odparował. Następnie pokroić drobno.

Kapustkę / liście pak choi wymyć i posiekać.

Wodę, sos sojowy, sos ostrygowy i skrobię wymieszać w szklance.

Przepis

Rozgrzać wok z kilkoma łyżkami oleju (rzepakowego lub słonecznikowego). Operujemy na wysokiej mocy kuchenki. Dodać czosnek oraz paprykę chili i smażyć krótko, maksymalnie 30 sekund.

Na patelnię dodać mięso, posolić. Mięso smażyć do momentu, aż wytrącona z niego woda odparuje i mięso zacznie się brązowić.

Dodać cebulę i smażyć całość do jej zeszklenia.

Dodać marchewkę, smażyć całość, aż zmięknie.

Do patelni dorzucić grzyby mun, imbir oraz pak choi. Przemieszać całość dokładnie. Po wymieszaniu dodać makaron ryżowy.

Ostatni etap przygotowywania farszu. Składniki na sos przemieszać łyżeczką ponownie tak, żeby skrobia rozpuściła się dokładnie. Wlać na patelnię i mieszać całość, żeby nie porobiły się grudki. Sos ma nam skleić całość w dość lepką masę. Wok ściągnąć z ognia. Posolić i popieprzyć do smaku. Można dodać płatki chili lub np. łyżkę sosu sriracha, żeby podkręcić nieco ostrość.

Przygotować stanowisko - głęboki talerz z wodą, talerz do zwijania oraz dwa duże talerze do odkładania sajgonek. Papier ryżowy namaczać chwilkę w wodzie. Przy bliższej krawędzi nakładać po dwie łyżki farszu. Zwijać najpierw raz od siebie, następnie boki, wtedy do końca w górę, jak krokiety.

Sajgonki najlepiej smażyć w dobrze nagrzanym głębokim oleju, wtedy usmażą się równomiernie. Można je również smażyć na patelni, wtedy tłuszczu powinno być tyle, żeby sięgał do połowy sajgonek. Temperaturę można sprawdzić, wrzucając na olej kawałeczek suchego papieru ryżowego - jeśli od razu papier pęcznieje do formy prażynki, to znaczy, że olej jest gotowy. Smażymy na brązowo-chrupko.

Podawać z ulubionymi sosami chińskimi. My polecamy sos cytrynowy z chili od Tao Tao.

Porady

  1. Papier ryżowy rzucony na dobrze rozgrzany olej tworzy prażynki. Można tak zrobić przekąskę do filmu, po usmażeniu soląc je lub przyprawiając po swojemu (np. ostrą papryką), albo ciekawy dodatek do innego dania.
  2. Papier ryżowy można wykorzystać do wielu innych rzeczy. Polecam świetną serię filmów Alexa (french guy cooking) na ten temat. Tu część pierwsza, a tutaj druga.
15 dużych sajgonek
2020 Kamil Wysocki