Quiche z łososiem i pomidorkami koktajlowymi
Quiche, czyli tarta z nadzieniem z nabiału, to pomysł na łatwy posiłek lub imprezową przekąskę. Dziś w prostej wersji z łososiem, pomidorkami koktajlowymi i koperkiem. Smakuje równie dobrze na ciepło, co później na zimno.
Składniki
- 100g łososia wędzonego
- kilka pomidorków koktajlowych
- 1 szklanka śmietanki 30%
- 1/2 szklanki mleka
- 3 jajka
- (opcjonalnie) parmezan
- ciasto kruche niesłodzone
- sucha fasola lub groch (do obciążenia ciasta)
- gałka muszkatołowa
- pieprz biały
Przygotowania
Łososia pokroić w kostkę.
Pomidorki przeciąć na pół.
Koperek posiekać.
Przepis
Piekarnik rozgrzać do 180 stopni, góra i dół.
Ciasto kruche wyłożyć na formę do tarty tak, żeby lekko poza nią wystawało (skurczy się przy pieczeniu). Przykryć folią aluminiową błyszczącą stroną do dołu. Na środek wstawić garnek lub inne naczynie żaroodporne, części wystające spod niego wysypać suchą fasolą. Dla tych, którzy lubią wiedzieć, co robią: ciasto obciążamy, żeby nie rosło w górę od gorącego powietrza między nim, a blachą. Pieczemy wstępnie, żeby masa go nie zmoczyła i żeby trzymało formę. Folią przykrywamy, żeby nie spaliło się za szybko od gorącego powietrza (chcemy je tylko wstępnie wysuszyć i nadać mu kształt).
Piec w piekarniku 15 minut pod obciążeniem i folią, a następnie około 5 minut bez nich, aż ciasto zrobi się lekko złote. Jest dobrze podpieczone, jeśli jego dno jest suche. Przy ściąganiu obciążenia polecam uważać - zdarzało mi się odruchowo złapać garnek lub fasolę gołymi rękoma.
W międzyczasie rózgą wymieszać mleko, śmietankę i jajka. Masę doprawić 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej, 1/2 łyżeczki pieprzu białego i solą (też ok. 1/2 łyżeczki, bo sam łosoś jest już słony).
Ciasto wyciągnąć z piekarnika.
Ułożyć na spodzie łososia. Pomidorki wyłożyć przeciętą stroną do góry. Delikatnie wlać masę do ok. 0,5-1cm od krawędzi. Posypać parmezanem i koperkiem.
Delikatnie i wolno wstawić do piekarnika i piec około 25-30 minut, aż góra się ładnie zapiecze, a nabiał zetnie.
Wyciągnąć i poczekać aż quiche lekko przestygnie.
Porady
Zależnie od rozmiaru formy możecie potrzebować mniej lub więcej nabiałowego wypełnienia. Złotą proporcją jest: 1 jajko na 1/2 szklanki nabiału, dzięki temu masa na pewno się zetnie. To może wam się przydać też do innych dań, warto zapamiętać.
Niektórzy twierdzą, że ciasto kruche pod quiche najlepiej jest nakłuć na spodzie widelcem. Z mojego doświadczenia - to tylko niepotrzebne ryzyko rozlania masy pod spód i zamoczenia ciasta. Lepiej jest piec pod obciążeniem, ale ostateczną decyzję zostawiam wam.
To przepis, który można modyfikować. Spróbujcie zrobić quiche z boczkiem w kosteczkę (najpierw trzeba go oczywiście usmażyć) i z porem smażonym na maśle - jest równie pyszna.
Jeśli nie dopieczecie dna w fazie wstępnej, to nabiał może je zamoczyć. Nie załamujcie wtedy rąk. Dajcie quiche przestygnąć, a następnie wyjmijcie ją i w kawałkach lub całości na niskim ogniu odgrzejcie ją na suchej patelni.